By using this site, you agree that we're using cookies to save preferences and for telemetry data such as Google Analytics.

Conjugating formera in Swedish with Mate

Conjugate any verb in Swedish

Indicative

Future perfect
Future
Pluperfect
Past
Perfect
Present
de skall ha formerat
ni skall ha formerat
vi skall ha formerat
han/hon skall ha formerat
du skall ha formerat
jag skall ha formerat
de skall formera
ni skall formera
vi skall formera
han/hon skall formera
du skall formera
jag skall formera
de hade formerat
ni hade formerat
vi hade formerat
han/hon hade formerat
du hade formerat
jag hade formerat
de formerade
ni formerade
vi formerade
han/hon formerade
du formerade
jag formerade
de har formerat
ni har formerat
vi har formerat
han/hon har formerat
du har formerat
jag har formerat
de formerar
ni formerar
vi formerar
han/hon formerar
du formerar
jag formerar

Conjunctive

Pluperfect
Past
Present
de skulle ha formerat
ni skulle ha formerat
vi skulle ha formerat
han/hon skulle ha formerat
du skulle ha formerat
jag skulle ha formerat
de skulle formera
ni skulle formera
vi skulle formera
han/hon skulle formera
du skulle formera
jag skulle formera
de må ha formerat
ni må ha formerat
vi må ha formerat
han/hon må ha formerat
du må ha formerat
jag må ha formerat

Conditional

Perfect
Present
de skulle ha formerat
ni skulle ha formerat
vi skulle ha formerat
han/hon skulle ha formerat
du skulle ha formerat
jag skulle ha formerat
de skulle formera
ni skulle formera
vi skulle formera
han/hon skulle formera
du skulle formera
jag skulle formera

Imperative

ni formera
vi Låt oss formera
du formera

← Conjugate another Swedish verb